Diskuze

Diskuze

Názory, komentáře, postřehy, dotazy


Motto: Ptejte se, reagujte na co chcete. My odpovíme, zareagujeme na co budeme chtít.
Zdeněk - 02.07.2022 13:20

Zdá se, že už víceméně vykrystalizoval program nejbližšího budoucího koncert v rámci grantu Hudba pro Brno na rok 2022. Místo je jasné - foyer Hvězdárny a planetária na Kraví hoře, termín zatím neznáme, ale bude to někdy v druhé polovině října nebo na začátku listopadu.

Program: Jiří Družecký: Parthia in Es - 4 věty; Julius Fučík: V říši snů - číslový valčík; Mojmír Bártek: Ctijáda - hudební koláž; Franz Schubert: Baletní hudba I ze zpěvohry Rosamunda; Charles F. Gounod: Malá symfonie pro dechy - 4 věty.

Zdraví Zdeněk, předseda KDHB

 

reagovat
_______________________________________________________
Zdeněk M. - 25.11.2021 21:28

Moji milí, současný vývoj covidové pandemie a chystaná protiepidemická opatření dosluhující vlády nás nutí odložit připravovaný vánoční koncert, který se měl konat 19.12.2021 na příznivější dobu v první polovině příštího roku. Vše jsem již projednal a zajistil jak na brněnské hvězdárně, tak i na odboru kultury a probral s dirigentem Filipem Urbanem. OK nám vyšel vstříc tím, že nevyčerpanou částku z tohoto roku ve výši 30 tisíc korun převede do roku příštího. Tam máme plán uskutečnit vánoční koncert v nejbližším možném termínu, s tím že by na něm zazněly všechny plánované skladby (Beethoven, Haydn a Blatný) s výjimkou koled, které budou nahrazeny vhodnějším opusem. V případě, že by pandemická krize u nás trvala i po 30.6.2022, podnikneme další kroky, abychom grantové prostředky využili ve prospěch našich věrných posluchačů a spolku Komorní dechové harmonie.

Závěrem přeji alespoň snesitelný závěr tohoto roku a spolu s vámi vzpomínám na to, jak jsme si krásně zahráli na posledním koncertu.

Zdeněk

reagovat
J. Strmiska - 03.12.2021 14:08 --> Zdeněk M. - 25.11.2021 21:28

Ten Covid nám dělá starosti a pěkně znepříjemňuje život. Není lepší mít takové starosti jaké měli např. kolegové z jednoho nejmenovaného amatérského symfonického orchestru.

https://neviditelnypes.lidovky.cz/kultura/povidka-novorocni-koncert.A211201_165845_p_kultura_wag

A pro pobavení ještě peripetie téhož orchestru s hledáním fagotisty a úmyslem přidat se k místnímu pěveckému sboru s provedením Smetanovy Prodané nevěsty.

https://neviditelnypes.lidovky.cz/kultura/povidka-cizinec- v-orchestru.A210427_222024_p_kultura_wag

reagovat
_______________________________________________________
J. Strmiska - 05.05.2021 13:56

V době koronavirového bezčasí se nám v KDH objevil takový nešvar. Hromadí se nám v šuplících neodehrané transkripce. :-) Ještě jsme nestačili odehrát kompletní Slováckou svitu V. Nováka a už máme v dohledu další přírůstky do repertoáru.

* Jak už bylo dříve avizováno, máme dokompletovanou Slováckou svitu V. Nováka o čtvrtou část U muziky. Ukázky i nástrojové party jsou zde na stránce < Zprávy > k dispozici.

* Dále máme rozpracovanou Haydnovu Symfonii č. 4 (101) D-dur Hodiny. Z této symfonie jsou připraveny dvě věty:
II. Andante (s charakteristickým tikáním pendlovek) a III. Menuetto. Hratelná by možná byla s menšími úpravami i první věta Adagio, Presto. Čtvrtá věta Finále, Vivace však nikoliv. Krátké ukázky prvních tří vět jsou zde.
Originál kompletní symfonie v podání orchestru Česká Sinfonietta řízená výborným R. Baborákem z roku 2018 je zde. Druhá věta začíná na 7:30 minutě.

* Petr Klapetek (fagot) nedávno přinesl docela pěknou věc, leč na hraní poněkud náročnější Svitu z Janáčkovy Lišky Bystroušky. Krátká ukázka zde.
Petře, pokud je to konečná verze, tak u některých nástrojových partů by chtělo dořešit stránkování. Je tam problém s obracením stránek při hře. U transponujících nástrojů (klarinety, horny) bývá zvykem označit v jakém ladění je part pro tyto nástroje napsán, např. B klarinet, F horna, což jsou ladění obvyklá, ale mohou být i jiná.

Jak je vidět, na hraní toho máme dost. Akorát pořád zatím nevíme kdy a kde vše nazkoušet a odehrát. V tomto směru, pokud vím, není zatím nic nového. To se ale může rychle změnit. Jediné co můžu radit, tak kdo můžete, dejte se proti covidu očkovat. Může to být klíč ke společným aktivitám. Očkování není nutné pro ty, kteří našli zalíbení nechat si občas šťourat v nose, či nemoc prodělali, což jsou možné alternativy.

reagovat
_______________________________________________________
Zdeněk M. - 15.03.2021 00:14

Toto skutečně stojí za vyslechnutí. Odřídit tříhodinovou operu je jako vyložit vagon, říká dirigent Kružík - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)

reagovat
_______________________________________________________
J. Strmiska - 09.03.2021 12:13

Hlásím jeden důležitý přírůstek do našeho repertoáru. Jedná se o čtvrtou část Slovácké svity V. Nováka U muziky. Nyní máme již pro příští koncert Slováckou svitu kompletní. Původně jsme tuto část Slovácké svity vynechali pro těžko nahraditelný houslový part, který je naprosto klíčový. Zdeňkovi se podařilo sehnat houslistu, který by tento obtížný houslový part zvládl a je ochoten to s námi odehrát. Jde o bývalého aktivního člena KDH. Pamětníci a pamětnice jistě už tuší o koho jde. A kdo netuší, může se podívat na zdejší stránku Historie, kde je pan houslista vidět hned na prvních dvou fotografiích.
Nástrojové party, vč. ukázky části partitury jsou na obvyklém místě k dispozici. Doporučuji, zejména flétnistům, podívat se na svůj poněkud obtížnější, leč myslím si hratelný part. A že to s těmi houslemi nezní zrovna špatně, je ze zvukového snímku partitury zřejmé.
Ještě jedna novinka pro administrátory webu (Milan, Zdeněk). Založil jsem novou stránku Archiv, kde budou postupně k dispozici notové party všech dosud vytvořených transkripcí z našeho repertoáru. Může se to hodit zejména v případech, kdy někdo zapomene nebo ztratí svůj part a bude ho postrádat nejenom na zkoušce, ale třeba i na vystoupení někde ve vzdálené destinaci.  

reagovat
_______________________________________________________
Zdeněk M. - 25.01.2021 20:21

S smutkem v duši oznamujeme, že 20. ledna 2021 nás opustil hudební skladatel, pianista a literát Pavel Blatný, bylo mu 89 let. Patřil k výrazným osobnostem brněnské kulturní scény druhé poloviny 20. století, působil v televizi, spolupracoval s rozhlasem. Jeho skladby, zejména ty, které stály na rozhraní klasiky a jazzu, měly úspěch také v zahraničí.

Pro Komorní dechovou harmonii Brno složil skladbu Prolog a epilog, kterou nedávno revidoval Jaroslav Strmiska. Dalším dílem tohoto originálního komponisty, které se v podání KDHB dočkalo už trojího provedení, je jeho hudba k pořadu ČT o pozapomenuté moravské spisovatelce Pavle Kytlicové v transkripci Zdeňka Mikuláška. Předběžně počítáme s uvedením Blatného děl na vánočním koncertu KDHB.

reagovat
J. Strmiska - 28.01.2021 23:33 --> Zdeněk M. - 25.01.2021 20:21

Myslím, že už by těch smutků v našich duších mohlo stačit, jinak nebudeme stíhat na všechny hudebně zareagovat. Nehledě na různá výročí, která nám unikají. Např. loni Beethoven 250 let od narození, letos Mozart 230 let od úmrtí. Možná by se jich ještě pár našlo.

reagovat
Milan H - 02.02.2021 10:31 --> J. Strmiska - 28.01.2021 23:33

Pro mě je pan Blatný spojen s drsnou muzikou k drsným českým detektivkám.

No a jinak - jak nás navštívil na zkoušce KDH...

 

reagovat
J. Strmiska - 02.02.2021 14:54 --> Milan H - 02.02.2021 10:31

Myslím, že měl také cosi do činění s jazzovou muzikou s tzv. třetím proudem, ve spolupráci s orchestrem G. Broma. Tchán Jany Bártkové by o tom mohl něco vědět. Jana by se mohla zeptat a poučit nás.

reagovat
_______________________________________________________
Zdeněk M. - 12.01.2021 16:09

Moji milí, je to tak. Letos, na Tři krále se dožil svých osmdesátin pan Jaroslav Strmiska, klarinetista par excellence, aranžér množství skladeb pro náš ansámbl, zakladatel a tvůrce webových stránek KDH, a hlavně dobrá duše souboru, bez níž by se Komorní dechová harmonie Brno už dávno rozpadla na prvočinitele. Je škoda, že to s ním teď nemůžeme oslavit, protože zlý Pes, vzor 5, povoluje setkání jen dvou osob. Nicméně jsem přesvědčen, že největší gratulací mu bude to, že se všichni dostavíte na první zkoušku, kterou nám protiepidemická opatření dovolí, a to v plné síle a odhodlání sehrát ještě spousty společných koncertů. Váš Zdeněk, předseda KDHB

reagovat
J. Strmiska - 13.01.2021 18:28 --> Zdeněk M. - 12.01.2021 16:09

Zas až tolik oslavných slov nebylo třeba, nicméně děkuji za ně. Všichni děláme rádi co nás těší a baví. A tak se snad ještě dožiji aspoň pár nějakých společných aktivit. Akorát nevím jak mám teď v té osmikřížkové tónině hrát. Na tolik křížků mně bude nějaká ta klapka na klarinetu chybět. :-)

reagovat
Milan H - 16.01.2021 09:48 --> Zdeněk M. - 12.01.2021 16:09

JARYKU,

PŘEJU TI VŠECHNO NEJLEPŠÍ - HLAVNĚ ZDRAVÍ A DUŠEVNÍ POHODU!

Těším se na Tvá další aranžmá a společné hraní. Dík za všechnu práci, kterou pro KDH děláš!

M.

reagovat
J. Strmiska - 16.01.2021 14:04 --> Milan H - 16.01.2021 09:48

Díky Milane za přání k tomuto mému neutěšenému výročí, které mně dělá spíš starost než radost. A jak je to s mým zdravím se ukáže v pondělí dopoledne. Jdu se bodnout na brněnské výstaviště do velkokapacitního očkovacího centra, tedy pokud se zase něco nezmění. :-)
J.

reagovat
_______________________________________________________
Zdeněk M. - 01.01.2021 20:02

Se smutkem v duši oznamuji, že o Štědrém dnu odešel do hudebního nebe pan Mgr. František Sonek, korepetitor a dirigent opery Národního divadla v Brně, dlouholetý vedoucí a dramaturg Symfonického orchestru železničářů. Všichni, co jste ho znali, mu věnujte vzpomínku. Bez SOŽ a Františka, by nevznikla ani Komorní dechová harmonie Brno. Na nejbližším koncertu mu věnujeme minutu ticha a na jeho počest zahrajeme Dvořákovy Pražské valčíky.

reagovat
J. Strmiska - 05.01.2021 18:44 --> Zdeněk M. - 01.01.2021 20:02

V souvislosti s uspořádáním koncertu KDH s realizací minuty ticha za Mgr. Fr. Sonka, se objevil nový fenomén - očkování proti koronaviru. Ideální by bylo, kdybychom byli již všichni v čase koncertu proočkováni nebo aspoň otestováni s negativním výsledkem. To může být problém, když se plánuje očkování až do konce léta a také ne všichni mohou mít o očkování nebo testování zájem.
Další předpoklad je, aby v době koncertu neplatil již nouzový stav. Vládní garnitura by byla nejraději, kdyby trval až do voleb. S ohledem na tyto možné skutečnosti to vypadá, že koncert by mohl být bohužel až někdy o příštích Vánocích. Doufám, že se v této prognóze mýlím.

Možná by stálo za úvahu zahrát p. Sonkovi, místo Pražských valčíků, poslední část Slovácké svity V noci, před níž by byla nějaká řeč a ta minuta ticha. Ten smutný motiv ve fagotu a horně k tomu přímo vybízí.

reagovat
Milan H - 09.01.2021 09:35 --> Zdeněk M. - 01.01.2021 20:02

Tak jsem si zavzpomínal na všechno hezké, co jsme s panem Sonkem zažili. Hlavně Luhačovice, Altenburg, zkoušky v divadle atd..... Byla to osobnost pro naše hraní zásadní a rád na něj budu vzpomínat.

reagovat
J. Strmiska - 09.01.2021 20:09 --> Milan H - 09.01.2021 09:35

Zbývá ještě dodat, že pokud mu to zdraví dovolilo, býval také pravidelným návštěvníkem našich koncertů.

reagovat
_______________________________________________________
J. Strmiska - 30.12.2020 16:39

Tak já teda začnu, ať je tady pro představu nějaký vzorek.
Máte-li něco na srdci a nebojíte se zeptat nebo sdělit něco zajímavého ostatním, tak klikněte na odkaz < Vložit příspěvek > zde vpravo nahoře. Dostanete se (zatím bez přihlašování) k formuláři, kde zadáte své jméno a text diskuzního příspěvku. Oba údaje jsou povinné, jinak se příspěvek do diskuze nezapíše. Datum a čas je vkládán automaticky.
Při psaní příspěvků se vyhýbejte speciálním znakům (uvozovky, apostrofy, ap.), z textu budou odstraněny.
Až příspěvek dopíšete, tak tlačítkem < Odeslat > se příspěvek zapíše na stránku diskuze, kam se současně vrátíte. Zrušit dialog zadávání příspěvku nebo reakce lze zpětným tlačítkem prohlížeče vlevo nahoře (<-). Odeslaný příspěvek již nelze zpětně měnit. Určitá možnost jak text opravit je vložit nový příspěvek nebo reakci na něj. Případně požádat administrátory (managment kdh) o úpravu nebo výmaz.
Reagovat na příspěvek můžete po kliknutí na odkaz < reagovat > vlevo dole pod příspěvkem. Reakce se zobrazí s odsazením a odlišným podbarvením. Diskuzní příspěvky a reakce jsou řazeny podle data vložení, příspěvky časově zpětně. Posledně vložený příspěvek bude v seznamu první.
Při překročení limitního počtu příspěvků, budou nejstarší příspěvky průběžně odmazávány.

reagovat
J. Strmiska - 30.12.2020 16:40 --> J. Strmiska - 30.12.2020 16:39

Toto je reakce na příspěvek. Reagovat lze i na jinou reakci kliknutím na odkaz < reagovat > pod textem reakce. Reakce na reakci se zobrazí se stejným odsazením a podbarvením jako reakce na příspěvek. Kdo na co reaguje je napsáno v záhlaví každé reakce.

reagovat
Zdeněk M. - 30.12.2020 18:50 --> J. Strmiska - 30.12.2020 16:39

Díky za novoroční dárek diskusního fóra. Neodolal jsem a vyzkoušel si jej. Je to snadné. Jinak hodně horký tip - v 19 h začíná streamovaný koncert jihlavské filharmonie Gustava Mahlera. Když se dobře zahledíte mezi dřeva, uvidíte tam Aleše Novotného, našeho fagotisty. Ten mně na tento předsilvestrovský koncert upozornil. Poslouchejte, nasávejte inspiraci a přejme, ať už si co nejdřív zahrajeme před živým obecenstvem. Podporu města Brna k tomu máme. Pěkně zdraví   Zdeněk

reagovat
J. Strmiska - 30.12.2020 18:57 --> Zdeněk M. - 30.12.2020 18:50

Webová adresa filharmonie Gustava Mahlera: www.f-gm.cz

reagovat
_______________________________________________________